poniedziałek, 1 lipca 2013

Co nowego na półkach : wylicznaki, piosenki, bajki


Poczytaj mi mamo : jeszcze raz

Wielki powrót „Poczytaj mi, mamo” — zbiór zupełnie nowych, współczesnych historyjek, choć tak samo mądrych, zabawnych i wzruszających jak te zapamiętane przez nas z PRL-u. Specjalnie dla czytelników „Naszej Księgarni” napisali je znakomici autorzy: Marcin Brykczyński, Wanda Chotomska, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Joanna Olech, Joanna Papuzińska i Małgorzata Strękowska-Zaremba. To jednak nie koniec niespodzianek. O magiczny, niepowtarzalny poczytajkowy nastrój zadbali również artyści, którym powierzyliśmy wykonanie ilustracji – związani z tą kultową serią ulubieni ilustratorzy kilku pokoleń Polaków: Tomasz Borowski, Elżbieta Gaudasińska, Edward Lutczyn, Jolanta Marcolla, Krystyna Michałowska, Wanda Orlińska oraz Bogusław Orliński. 

 
Ewa Chotomska
Piosennik Ciotki Klotki

Piosennik to zbiór piosenek specjalnie dla Was wybranych z całego worka pomysłów. Są to najczęściej piosenki Fasolek, dziecięcego zespołu, który tańczy i śpiewa prawie ćwierć wieku. Większość od razu wpada w ucho. A tych, którzy są ciekawi, dlaczego napisałam akurat taką, a nie inną piosenkę, zachęcam do lektury opowieści wokół treści. W Piosenniku znajdziecie także nuty do samodzielnego grania i płytę CD z piosenkami Fasolek.


Danuta Gellnerowa
Cukrowe Miasteczko

Przepięknie ilustrowany przez Agnieszkę Żelewską zbiór wierszy i wierszyków dla dzieci autorstwa Danuty Gellnerowej – nieżyjącej już poetki, doskonale znanej rodzicom i dziadkom z „Misia”, „Świerszczyka” czy „Płomyczka”. Jej lekkie pióro, wielka fantazja, ogromna wrażliwość, umiłowanie przyrody połączone z baczną obserwacją, humor (zabawa zarówno językiem, jak i sytuacją) sprawiają, że zebrane w „Cukrowym miasteczku” poetyckie miniatury z pewnością zawładną wyobraźnią kolejnego pokolenia małych czytelników…
Nim się spostrzeżemy, minie rok – od cudownie złotego lata, przez bajecznie kolorową, czasami przewrotną (szczególnie u fryzjera!) jesień i lodowatą, białą zimę, po krokusową wiosnę. A potem znów będzie lato, gdy zaczniemy czytać ten tomik od nowa. Gdyż jak każdy dobry zbiór wierszy – i ten chce się czytać jeszcze raz, i jeszcze.
Antologia ze wstępem Doroty Gellner (córki Danuty Gellnerowej) ukazuje się w 10. rocznicę śmierci Poetki – aby ocalić od zapomnienia Jej utwory dotąd niepublikowane lub rozproszone w czasopismach i podarować te niewątpliwe skarby polskiej literatury dla dzieci nowym czytelnikom.


Diabelskie wesele : bajki z Polesia

Bajki, podania i legendy są częścią naszej historii i kultury. Niniejszy tom jest zbiorem folklorystycznych opowieści z terenów Polesia, w którym pojawiają się bajki fascynujące, nieskrępowane ludową wyobraźnią (O królewnie, która zaszła w ciążę od śmiechu) oraz takie, w których kryje się mądrość naszych przodków (Jak kot sobie z lisami poradził). Oryginalny jest także sposób opisania świata, ludzki, prawdziwy, nasycony. Wywołując niechęć do postaw
egoistycznych, kłamliwych i amoralnych, baśnie uczą sympatii do postaci szlachetnych, sprawiedliwych, uczciwych i sumiennych.


Natalia Usenko
Wyliczanki

 
Przyszła sowa nocką ciemną, żeby się pobawić ze mną. A ja bardzo mocno spałam, wcale sowy nie słyszałam! W rytmie wyliczanek i wierszyków Natalii Usenko zabawy będzie co niemiara, ponieważ uzupełnieniem prześmiesznych i niejednokrotnie zaskakujących rymowanek są propozycje gier dla dzieci oraz rebusy. Całość dopełniają wycinankowe ilustracje Joanny Rusinek, które mogą stać się doskonałą inspiracją dla małych artystów.
 

 Nowe fikołki pana Pierdziołki : Powtarzanki i śpiewanki


źródło opisów: www.azymut.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz