czwartek, 29 grudnia 2016

Biblioteka 51 poleca [#8] : Rzeka czasu

Rzeka czasu
tekst i ilustracje: Peter Goes

Błyskotliwie zilustrowany, wielkoformatowy album o historii świata. Do oglądania i czytania, dla małych i dużych.

Ta książka to niesamowita podróż w czasie – od Wielkiego Wybuchu aż do epoki smartfonów. Zobaczysz tu dinozaury i mamuty, wikingów i Azteków, sterowce i statki kosmiczne. Odwiedzisz starożytny Egipt i średniowieczną Europę, Dziki Zachód i Daleki Wschód. Spotkasz artystów, filozofów i wielkich przywódców. Poznasz wydarzenia, odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat. I zobaczysz, jak wszystko to łączy się w wielką rzekę czasu: spektakularną opowieść o historii, która porwie każdego, bez względu na wiek.
wiek: 7+

poniedziałek, 28 listopada 2016

Żywa Biblioteka

W ostatnich kilku dniach nasi młodzi czytelnicy brali udział w zajęciach plastycznych, przedstawieniach teatralnych, spotkaniach autorskich i lekcjach bibliotecznych
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

16 listopada 
Dzieci z Przedszkola nr 376 poznają bibliotekę. 
 
17 listopada
Dzieci z Przedszkola nr 243 poznają bibliotekę

środa, 16 listopada 2016

Biblioteka 51 poleca [#7] : Gry i zabawy z dawnych lat

Katarzyna Piętka
Gry i zabawy z dawanych lat

Aby dobrze się bawić, niewiele potrzeba. Wystarczy chwycić się za ręce i krążyć w kole…
Graliście w komórki do wynajęcia, ziemniaka, tramwaj, gumę? Wiecie, co to hacele, chłopek, pikuty, zośka? Przypominamy zabawy z czasów, kiedy nie było komputerów, kablówki, a nawet i telewizora w wielu domach. Kiedy dzieci spędzały dużo czasu na dworze i po prostu bawiły się ze sobą. Kiedy osiedla nie były grodzone, kiedy biegało się z kluczem na szyi, a centrum towarzyskim podwórek był trzepak.
Wśród pięćdziesięciu przypomnianych w książce zabaw i gier znalazły się te najprostsze jak „Baloniku nasz malutki”, „Mam chusteczkę haftowaną” czy „Mało nas do pieczenia chleba”, zabawy typowo podwórkowe jak dwa ognie, kapsle, wojna, ale i zabawy ludowe jak „Uciekła mi przepióreczka w proso”, „Jaworowi ludzie”, „Król Lul”, „Moja Ulijanko” czy wreszcie zabawy na niepogodę jak pomidor, piekło-niebo, inteligencja, wisielec, teatr cieni i wiele innych.
Chcemy tą książką nie tylko zachęcić do podróży sentymentalnej w przeszłość, ale przede wszystkim dać współczesnym dzieciom skarbnicę pomysłów na dobrą zabawę.
Hej, hej, dwa patyki,
Hej, hej, dwa dębowe.
Hej, hej, dwa patyki
Do zabawy już gotowe.
Hej, hej, dwa patyki...
Katarzyna Piętka – z wykształcenia polonistka zafascynowana teatrem, dawno temu pisywała do magazynu „Teatr” i nałogowo oglądała spektakle Jerzego Grzegorzewskiego. Od prawie dziesięciu lat redaktor prowadząca w „Naszej Księgarni”. Mama rezolutnej Marianki, która inspiruje ją do kolejnych projektów książkowych.

Agata Raczyńska – ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, autorka komiksów i animacji, zaliczana do kręgu twórców polskiego netartu (projektagatka.art.pl). Mieszka i pracuje pomiędzy Chile, Meksykiem i Polską.

[ZAMÓW]

wtorek, 15 listopada 2016

Poznajemy bibliotekę

Grupa 4-latków z Przedszkola nr 376 wzięła dziś udział w lekcji o książkach i bibliotece.


Lekcja patriotyzmu

9 i 10 listopada spotkaliśmy się z dziećmi z Przedszkola nr 423 i uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 89 na zajęciach o polskich symbolach narodowych.



Spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą

8 listopada w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 51 odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 217.

Autorka opowiadała zebranym dzieciom o zawodzie pisarza i swojej twórczości. Zaprezentowała fragmenty najbardziej znanych książek, takich jak "Abecelki i duch Bursztynowego Domu" czy serii o Filipku. W chwilach przerwy dzieci ćwiczyły ciało i głowę, gimnastykując się oraz odgadując zagadki.

Na zakończenie uczniowie mieli okazję zadać pisarce pytania, każdy chętny otrzymał też pamiątkowy autograf.





poniedziałek, 7 listopada 2016

Zajęcia z okazji 11 listopada

Od lat, przed świętami narodowymi spotykamy się z przedszkolakami i uczniami na zajęcia patriotycznych, których celem jest  zapoznanie dzieci z historią i znaczeniem polskich symboli narodowych.

Wczoraj odwiedziła nas  blisko 40 osobowa delegacja dzieci z Przedszkola nr 160. Przedszkolaki jechały z osiedla Wygoda, by wziąć udział w naszych patriotycznych zajęciach :)
W czasie zajęć dzieci poszerzyły swoją wiedzę o fladze, herbie i hymnie narodowym. Czytaliśmy legendę, śpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie tradycyjnie wykonaliśmy pracę plastyczną, tym razem biało-czerowne flagi.



Lekcja biblioteczna - Jesień

3 listopada dzieci z przedszkola "Kubuś Puchatek i Przyjaciel" wzięły udział w zajęciach o jesieni. W czasie zajęć zapoznały się z oznakami jesieni i wysłuchały pięknych jesiennych wierszy polskich autorów.





Przedszkolaki poznają bibliotekę

28 października odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 243. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach, których celem było wprowadzenie ich w świat biblioteki i książki.





czwartek, 27 października 2016

Misiowe opowieści

Dzisiaj odwiedzili nas uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 90. To było nie pierwsze i nie ostatnie nasze spotkanie z dziećmi ze szkoły.
Tym razem tematem naszego spotkania były Misie. Rozmawialiśmy o prawdziwych, pluszowych i książkowych niedźwiadkach. Przeczytaliśmy również fragment przygód Misia Uszatka i wspaniałe opowiadanie „Niedźwiedź łowca motyli”. Na zakończenie jak zawsze na naszych gości czekała praca plastyczna.
 

Biblioteka literacko i plastycznie: Domek dla duszka

W środowy wieczór zaprosiliśmy dzieci na zajęcia plastyczne z cyklu Biblioteka literacko i plastycznie.
Przeczytaliśmy bajkę o dobrym duszku, a później stworzyliśmy dla niego domek.






Listopadowe propozycje


piątek, 21 października 2016

Bajkowe czytanki

20.10.16

Poznajemy bibliotekę

W środę odwiedziły nas przedszkolaki z dzielnicy Wesoła, które postanowiły na własne oczy przekonać się, że biblioteka to fajne miejsce.
Rozmawialiśmy o bibliotece i książkach, czytaliśmy i tworzyliśmy jesienne zakładki do książek.




Polskie symbole narodowe

Na pierwsze w tym sezonie zajęcia o symbolach narodowych zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola nr 243. Rozmawialiśmy o historii i znaczeniu naszych symboli narodowych, śpiewaliśmy hymn i czytaliśmy legendę O Lechu, Czechu i Rusie.
Na zakończenie spotkania wykonaliśmy białe orzełki z obrysów dłoni.



 

piątek, 14 października 2016

Spotkanie z misiami

W tym tygodniu dzieci z Przedszkola nr 423 uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych „Proszę Państwa, oto miś”.
Tematem naszych spotkań oczywiście były misie, te prawdziwe jak i książkowe. Czytaliśmy, rozmawialiśmy i tworzyliśmy. Jak zawsze świetnie się bawiliśmy.
Ostatnia grupa przedszkolaków uczestniczących w zajęciach w imieniu całego Przedszkola nr 423 podarowała nam przepiękny misiowy obrazek. Serdecznie dziękujemy za prezent i miłą współpracę.